Doktor olan babasının mecburi hizmet için gittiği Ordu’nun Korgan ilçesi’nde doğdu. 11 yaşında Galatasaray Lisesi’ni kazanana kadar çocukluğu 6 aylıkken babasının tayin olduğu Edirne Uzunköprü ‘ de geçti. Çocukluğu ‘küçük doktor’ olarak geçen Hancılar 1981 ‘de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanarak bu ünvanı resmileştirdi. 1987 de doktor olarak mezun olup Radyasyon Onkolojisi ihtisasına başlarken tesadüfen dinlediği Ruhi Su sayesinde Yavuz Top ile halk müziği ve Timur Selçuk ile solfej ve armoni derslerine başladı aynı tarihlerde kurduğu Seyir Defteri topluluğu ile ilk konserleri ve 1989 yılında Uzun Yağmurlardan Sonra adlı ilk albümü gerçekleştirdi. Tüm şarkılarda İstanbul ‘un anlatıldığı Trışkadan Nağmeler albümünde besteci söz yazarı olarak yer aldı ve bas gitar çaldı.
Fransa ‘ da kazandığı burs nedeni ile bir süre müziğe ara veren Hancılar 2000 yılında doktorlardan oluşan 87. Basamak topluluğu ile müziğe tekrara döndü ve Meltem Taşkıran ile şan derslerine başladı. 2005 aralık ayında Babylon’da verdiği ‘Aklımızda Kalan Şarkılar’ adlı ilk solo konserinde şarkıcılık kariyerini başlattı. Grubu ile bir çok toplantı ve organizasyonda yer aldıktan sonra Mavi Bisiklet kampanyası açılışında Taksim Meydanı’nda halk konseri verdi. 2008 Mart ayında Kadir Çöpdemir ile Babylon’da Muhabbetli Türk Pop Tarihi adlı müzikli gösteride 1960-2000 yılları arasındaki dönemin şarkılarını Kadir Çöpdemir’in ‘geyiği’ eşliğinde seslendirdi.
Temmuz 2008 ‘ de yayınlanan ‘KİLİT’ adlı albümünde Selahattin Erhan , Aslı Zen Yentur ve Stelyos Rokos’un bestelerinin yanı sıra Fikret Kızılok’un Yeter ki adlı ölümsüz eserini yeniden yorumlayan Tayfun Hancılar ilk albümünden YETER Kİ ve YANARIM adlı şarkılarına klip çekti. 2009 yılında Suat Suna ile çalışmalara başlayan Hancılar ALDIRMA adını verdiği 2. albümünü Nisan 2010 da dinleyicilerle buluşturdu . Suat Suna ‘nın beş Tayfun Hancılar ‘ın üç şarkısının yer aldığı albümde düzenlemeleri Erdem Yörük ve Suat Suna gerçekleştirdi. Albümün ilk klibi ‘’Henüz Değil ‘’ adlı parçaya çekildi